Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Hlavné menu

Úvodná stránka
O múzeu
Predmet mesiaca
Expozície
Výstavy
Zbierky
Knižnice
Aktivity
Návštevníci
Kompetencie
Kontakt
————————————————————————
Mapa webového sídla
————————————————————————
Archívna stránka
Nachádzate sa tu: Úvod
LIST Z ROKU 1930 VO VECI VEĽKONOČNEJ VÝSTAVY    PDF Tlačiť E-mail

V roku 1930 Muzeálna slovenská spoločnosť mala za sebou ešte len niečo cez tri a pol desaťročia svojej existencie, keďže bola založená v roku 1893 v Turčianskom Svätom Martine. Táto spoločnosť už pri svojom zrode bola ustanovená ako celonárodná vedecká a osvetová inštitúcia, ktorej cieľom bolo aj uchovávanie a sprístupnenie národného kultúrneho dedičstva. Slovenská muzeálna spoločnosť stála aj pri zrode Slovenského národného múzea, ktorého jadro vzniklo v Turčianskom Svätom Martine. Múzeum od svojho začiatku svojej existencie získavalo zbierky vlastivedného (etnografické, archeologické, historické, numizmatické, umelecko-historické, výtvarné, archívne a knižné) aj prírodovedného charakteru z celého územia Slovenska. Od roku 1927 pôsobil vo funkcii tajomníka Muzeálnej slovenskej spoločnosti Ján Geryk, ktorý sa onedlho stal aj správcom múzea. A práve tento pán Geryk, toho času správca Slovenského národného múzea, je podpísaný na jednom liste adresovanom do Nových Zámkov 18. júna 1930 stredoškolskému profesorovi Eugenovi Rédeymu. Z listu sa dozvedáme, že prof. Rédey bol tiež jedným zo zakladajúcich členov Muzeálnej slovenskej spoločnosti, a práve z toho titulu ho správca SNM oslovil a poprosil o pomoc v súvislosti so zistením adresy bydliska Jána Thaina.
Z akého dôvodu pátral správca SNM za Jánom Thainom? Z listu sa dozvedáme, že pán Geryk sa stretol s Thainom na jednej výstave. Konkrétne, stretli sa na výstave, ktorú organizoval práve Ján Thain. A organizoval ju práve v Nových Zámkoch. A nie inokedy, ako cez veľkonočné sviatky. O tom, čo bolo možné vidieť na výstave sa síce z listu nič nedozvieme, avšak mohla byť veľmi zaujímavá, keďže o kúpu vystavených predmetov prejavilo SNM veľký záujem. Podľa svedectva listu p. Geryk sa už pri príležitosti prehliadky spomínanej výstavy dohodol s Thainom na tom, že mu Thain pošle cenovú ponuku ohľadom predmetov. Tá však k adresátovi nedorazila.
Či sa nakoniec podarilo pánovi Gerykovi spomínané predmety od Thaina kúpiť, nevieme, avšak snaha tu bezpochybne bola, keďže správca SNM sa nenechal odradiť ani tým, že si nepamätal Thainovo meno a pokúsil sa ho zistiť cez spoločného známeho, ktorým bol stredoškolský profesor Eugen Rédey. Keďže list sa do múzea dostal z pozostalosti Jána Thaina, je isté, že ho prof. Rédey Thainovi aj doručil, a nedoriešená kauza medzi J. Gerykom a Thainom mohla byť ukončená. Pokúsime sa zistiť osud tohto zaujímavého výstavného materiálu, zatiaľ zahaleného do rúška tajomstva, a dopátrať sa ku skutočnosti, či sa tieto vystavené predmety nakoniec zakotvili v zbierkach SNM, alebo sa zaradili do zbierky budúceho novozámockého múzea, ktorá bola založená až o 6 rokov neskôr, v roku 1936.
Podrobnosti o tom, ako vyzerala samotná výstava, vám prinášame na našej stránke priamo z pera Jána Thaina na Veľkonočnú nedeľu, keďže práve vtedy bola otvorená predmetná výstava pred 90 rokmi.

 

Tento web používa známe „koláčiky“ (súbory cookies).
Ak chcete vedieť viac o týchto nenápadných „koláčikoch“, kliknite pre viac informácií.


Áno, rozumiem