Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch

Archív predmetov 2017
Aktuálny predmet mesiaca 5/2017   PDF Tlačiť E-mail

Formy na predtlač výšivky

Formy na predtlač výšivky sa na našom území objavili koncom 19. storočia a ich použitie sa rozšírilo hlavne v medzivojnovom období, predovšetkým v mestskom a malomestskom prostredí.

Aktuálny predmet mesiaca 4/2017   PDF Tlačiť E-mail

Žehlička

História žehlenia je úzko spojená s históriou tkanín a šatstva. Kým na vyhladenie rovných kusov plátna ešte aj v 1. polovici 20. storočia používali drevené mangle, úprava šatstva potrebovala oveľa dôkladnejšiu starostlivosť.

Na hladenie šatstva sa spočiatku používali rôzne predmety – hladký kameň, kus mramoru, kravská čeľusť a pod. V starom Egypte používali žehličky z dreva a z kosti, ale i rozpálené bronzové platne. Vo vikingských hroboch sa našli sklenené hladidlá v tvare hríba. Za najstaršiu je  považovaná „žehlička“ pochádzajúca z Číny z doby dynastie Han (206 – 220 pred n. l.). Má panvicovitý tvar a rúčku zdobenú dračím motívom. Naplňovala sa pieskom a žeravými uhlíkmi.

Aktuálny predmet mesiaca 3/2017   PDF Tlačiť E-mail

Aktuálny predmet mesiaca 2/2017   PDF Tlačiť E-mail

Strieborná hviezda Radu 25. februára 1948

Rad 25. februára 1948 bol vytvorený vládnym nariadením zo dňa 8. februára 1949 pre občanov, „ktorí sa vynikajúcou mierou zaslúžili o dovŕšenie víťazstva ľudovej demokracie vo februárových dňoch roku 1948“ – teda tým, ktorí sa významnejšou mierou podieľali na komunistickom prevrate. Rad má tri stupne a okrem jednotlivých osôb mohol byť udelený aj vojenským, či nevojenským útvarom, skupinám osôb a symbolom. Udeľoval ho prezident republiky na návrh vlády. Autorom výtvarného návrhu bol medailér Otakar Španiel, razbu zabezpečovala spoločnosť Karnet-Kyselý, Praha.

Aktuálny predmet mesiaca 2/2017   PDF Tlačiť E-mail

Strieborná hviezda Radu 25. februára 1948

Hviezda Radu 25. februára 1948 je päťramenná hviezda s hrotmi zakončenými guľôčkami, okolo ktorej šľahajú plamene. Ramená hviezdy sú vyložené červeným smaltom a uprostred je okrúhly strieborný medailón so zlatým lemovaním. Na líci medailónu je vyobrazená pravica držiaca zástavu a vavrínovú ratolesť, nad ktorou je nápis 25 UNOR 1948. Na rube je lipová ratolesť a nápisy REPUBLIKA ČESKOSLOVENSKÁ a VŮLE LIDU ZÁKONEM.

Strieborná medaila II. stupňa radu a bronzová medaila III. stupňa majú vyrazený totožný motív, ako medailón na hviezde I. stupňa.

Rad vystavený ako predmet mesiaca február 2017 nebol nikdy nikomu udelený, múzeum ho získalo do zbierky v roku 1964 priamo od prezidentskej kancelárie v Prahe.