Predmet mesiaca 08/2017    PDF Tlačiť E-mail

Rad Slovenského národného povstania I. triedy

V zmysle nariadenia Slovenskej národnej rady č. 102/1945 Sb.n. SNR bol udeľovaný  osobám, ktoré sa výnimočným spôsobom zaslúžili o odboj, zúčastnili sa príprav na odboj i samotného odboja a národného povstania, alebo prejavili v ňom výnimočne úspešné veliteľské, organizačné alebo bojové, pri ktorých boli osobne vystavené nebezpečenstvu života alebo život obetovali. Rad má dve triedy a pamätnú medailu. Udeľovalo ho pôvodne Predsedníctvo Slovenskej národnej rady, od 15. apríla 1948 prezident republiky.

Neskorším vládnym nariadením č. 30/1949 Sb. z 18. januára 1949 bol rozšírený okruh jeho nositeľov aj na cudzích štátnych príslušníkov, vojenské a podobné útvary, skupiny osôb a symboly, znázorňujúce skupinu osôb, ktoré sa zaslúžili o odboj.

Rad SNP I. triedy tvorí strieborná pozlátená medaila na ktorej prednej strane je znázornená postava sporo odetá  do antického vlajúceho plášťa a v pravej ruke držiaca s čepeľ zlomený meč. Pri jej ľavej nohe rašia z kmeňa lipy nové lístky. Na okraji má kruhopis SLOVENSKÉ NÁRODNÉ POVSTANIE   29 VIII 1944 . Zavesená je na červenej stuhe s bielym, modro lemovaným pásom uprostred.

Na každej z dekorácií Radu I. triedy je vzadu dole vyrazené matričné číslo. Na rade vystavenom ako predmet mesiaca august 2017 je to číslo 478.