Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Archív predmetov 2019
Aktuálny predmet mesiaca 11/2019   PDF Tlačiť E-mail

Týždenník Slobodný občan

Szabad polgár

Ku koncu roka 1989 sa začali komunistické režimy východného bloku nezadržateľné rúcať. Ich patrón, Sovietsky zväz, ktorým zmietali dôsledky pokusu o reformovanie nereformovateľného, už nemal vôľu posielať im na pomoc tanky, ostali v tom sami.

Po prestrihnutí železnej opony v Maďarsku a prerazení Berlínskeho múru v Nemecku sa zlomovým bodom v Československu stal brutálny zásah bezpečnostných zložiek voči študentom zhromaždeným pri príležitosti 50. výročia smrti Jána Opletala a zatvorenia českých vysokých škôl nacistami.

Aktuálny predmet mesiaca 10/2019   PDF Tlačiť E-mail

Oznam o zádušných omšiach za obete októbrových bombardovaní.

Koncom 2. svetovej vojny sa Nové Zámky, ako významný železničný uzol, stali cieľom troch amerických bombardovaní. K prvému z nich došlo 7. októbra 1944, kedy bomby lietadiel, útočiacich v štyroch vlnách medzi 13.45 a 15.05, vážne poničili železničnú stanicu a priľahlé časti mesta od železničnej kolónie za Tromi mostami, cez Nitriansku ulicu až po Tureckú ulicu a Majzonovo námestie. Zásah dostala aj neologická synagóga, stojaca vedľa budovy dnešnej galérie. Zvrhnutých bolo asi 400 ton bômb. Počet mŕtvych a ranených sa odhaduje asi na 800, pričom mnoho ľudí bolo zasypaných v improvizovaných protileteckých krytoch na dvoroch domov alebo v pivniciach. Bez strechy nad hlavou ostalo asi 500 rodín.

Aktuálny predmet mesiaca 9/2019   PDF Tlačiť E-mail

Stredoškolský DIPLOM JÁNA THAINA

Predseda  Krajinskej uhorskej kráľovskej skúšobnej komisie profesorov výtvarnej výchovy  a členovia skúšobnej komisie  potvrdzujeme, že pán Ján Thain, narodený 5. septembra 1885 v Nových Zámkoch, rímsko- katolíckeho vierovyznania, ktorý zložil maturitnú skúšku v novozámockom katolíckom generálnom gymnáziu a svoje odborné štúdium absolvoval na Krajinskej uhorskej kráľovskej Vysokej škole výtvarných umení: pred nami vykonal skúšku Učiteľa výtvarnej výchovy v zmysle skúšobného poriadku vydaného dňa 7. marca 1930, a to ministerským nariadením č. 12, 952.

Predmet mesiaca august 2019   PDF Tlačiť E-mail

Pohľadnica k 250. výročiu oslobodenia mesta

Dňa 19. augusta 1685 sa celou Európou rozletela radostná správa o oslobodení pevnosti Nové Zámky spod 22 rokov trvajúcej osmanskej nadvlády. O 250  rokov neskôr už svet riešil úplne iné problémy, no padlo rozhodnutie osláviť patrične túto udalosť na prinajmenšom regionálnej úrovni.

Aktuálny predmet mesiaca 07/2019   PDF Tlačiť E-mail

Vkladná knižka Novozámockej sporiteľne

Sporiteľne sa začali v Uhorsku zakladať v 40. rokoch 19. storočia. Motívy ich vzniku neboli primárne obchodné, ale sociálno-politické, keďže mali učiť ľud k šetrnosti. Základné imanie sa zozbieralo z vkladov zámožných občanov, z čoho sa potom mohli poskytovať pôžičky s nízkymi úrokmi. V obmedzenej miere boli schopné poskytovať pôžičky aj pre miestny priemysel a podnikanie.

<< Začiatok < Dozadu 1 2 Dopredu > Koniec >>

Stránka 1 z 2