Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Archív predmetov 2019

Predmet mesiaca 3/2019

Aktuálny predmet mesiaca 1/2019   PDF Tlačiť E-mail

Brokovnica Winchester Model 1897

Predmetom mesiaca január 2019 je brokovnica navrhnutá Johnom Mosesom Browningom, ktorá zaznamenala veľký trhový úspech a za 60 rokov z nej bolo vyrobených viac ako milión kusov v rôznych prevedeniach. Ide o jednohlavňovú opakovaciu brokovnicu s trubicovým zásobníkom umiestneným pod hlavňou, ktorá sa nabíja posunom predpažbia. Jej vojenský (tzv. zákopový“) variant našiel uplatnenie vo filipínsky džungliach i zákopoch 1. svetovej vojny, kde jej používanie vyvolalo protesty zo strany nemeckého velenia a obvinenie, že zbraň porušuje vojnové právo a spôsobuje zbytočné utrpenie. Vážnym problémom brokovníc bola munícia umiestnená v kartónovom obale, ktorý mal sklon navlhnúť a znefunkčniť tak zbraň.