Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Archív predmetov 2022 | Aktuálny predmet mesiaca 2/2022
Aktuálny predmet mesiaca 2/2022    PDF Tlačiť E-mail

Staromaďarské srdcovité šperky z Bánova

Boncové (1960)

včasný stredovek (10. storočie)

kultúra starých Maďarov

Vo východnej časti katastra obce Bánov sa nachádzajú nízko položené lúky, ktoré ešte v polovici 20. storočia zasahovala inundácia rieky Žitavy a blízkeho potoka Tormáš. V tejto polohe známej medzi obyvateľmi ako „Boncové lúky“ vyčnievala nad okolitý terén pozdĺžna sprašová vyvýšenina, popri ktorej svahu sa tiahla plytká priehlbina. Miesto zaujalo pozornosť archeológov natoľko, že na ňom v roku 1960 uskutočnil zisťovací výskum K. Sedlák (Archeologický ústav SAV v Nitre), ktorý zdokumentoval stopy osídlenia z neolitu, hroby zo staršej doby bronzovej, i časť nekropoly s 18 inhumačnými hrobmi z obdobia 10. storočia.

Cenné poznatky k móde a odievaniu príslušníkov staromaďarských kmeňov sídliacich na južnom Slovensku prinieslo odkrytie jedného z tzv. výklenkových hrobov (6/60), kde bola pochovaná žena vo vystretej polohe na chrbte. Jej nohy boli v kolenách čiastočne pokrčené do strany, najskôr kvôli nedostatku miesta vo vykopanom výklenku hrobovej jamy. V rámci inventára hrobu vyniká súprava 18 dvojdielnych visiacich bronzových kovaní s fixovanou štvorcovou hornou časťou, ku ktorej je zospodu pomocou uška voľne pripevnený prelamovaný srdcovitý závesok. Im podobné exempláre sú známe z iných pohrebísk v Karpatskej kotline, kde sa vyskytli vo formách pripomínajúcich list, slzu či soviu hlavu. Povrch niektorých záveskov nesie stopy jemného postriebrenia, čo poukazuje na vyšší spoločenský status zomrelej. Vzhľadom na ich veľkosť, množstvo a najmä intaktný nálezový kontext je zrejmé, že išlo o kovové aplikácie, ktoré spredu skrášľovali lem typického vrchného odevu nomádskych spoločenstiev – kaftanu, a to v súvislom rade od pása až k hrudníku. Golier ženskej košieľky tvorila garnitúra 35 okrúhlych bronzových lisovaných nášiviek, ku ktorým bolo pripevnených 15 kusov bronzových listovitých príveskov. Tieto šperky mohli byť umiestnené na koženom či textilnom pásiku, ktorý sa zvykol prišiť na golier do výstrihu takým spôsobom, aby boli ozdoby viditeľné aj po oblečení kaftanu.

Charakteristické artefakty kultúry starých Maďarov sa v novozámockom regióne našli napríklad aj pri výskumoch pohrebísk z 10. a 11. storočia v katastroch obcí Nesvady, Dvory nad Žitavou a tiež v Zemnom, osade Gúg.

Časť inventára hrobu je vystavená v archeologickej expozícii Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch.

• štvorcové kovanie: 4,1 x 3,5 cm

• srdcovitý prelamovaný prívesok: 3,8 x 3 cm •

Literatúra / Irodalom:
Točík, A. 1968 – Altmagyarische Gräberfelder in der Südwestslowakei. Bratislava 1968, 135 s.
Sudár, B. - Petkes, Zs. 2014 – A honfoglalók viselete. Magyar őstörténet I. Budapest 2014, 187 s.
Révesz, L. 2014 – A magyar honfoglalás kora : a Magyar Nemzeti Múzeum állandó kiállítása. Budapest 2014, 120 s.
Kovács, L. 2015 – A Takta-köz 10.–11. századi sír- és szórványleletei, valamint a tiszalúc-sarkadi 11. századi temető. Szeged-Budapest 2015, 359 s.
Holeščák, M. 2016 – Pred šípmi Maďarov ochraňuj nás, Pane! : publikované online - 24.2.2016 - dostupné na HistoryWeb.sk