Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Aktuálny predmet mesiaca 11/2017
Aktuálny predmet mesiaca 11/2017    PDF Tlačiť E-mail

Svadobný hrniec

Jeseň je časom svadieb a preto za predmet mesiaca sme zvolili časovo vhodný – svadobný hlinený hrniec.

Vystavený svadobný hrniec je 37 cm vysoká nádoba na varenie, zhotovená z ohňovzdornej hliny. Je baňatý, má úzke dno, vyhrnuté ústie a zvislé ucho vychádzajúce z ústia. Na protiľahlej strane je malý výbežok – brada. Povrch má mierne vrúbkovaný. Cez vrch brucha, paralelne s dnom, je zdobený a zároveň i spevnený plastickým dekórom – prstencom zdobeným motívom slimáčikov. Zvonka holý črep, zvnútra je glazovaný hnedou glazúrou.

Takéto veľké hrnce sa používali v svadobnej kuchyni. Varila sa v nich mäsová polievka alebo plnená kapusta v pitvore na železnej trojnožke nad voľným ohňom pod otvoreným komínom alebo na dočasnom voľnom ohnisku na dvore, prípadne v peci.

Vystavený hrniec sa do majetku múzea dostal z Kamenného Mostu nad Hronom, kde sa pri príprave sviatočných jedál pre väčší počet hostí  používal až do polovice minulého storočia.