Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Aktuálny predmet mesiaca 5/2022
Aktuálny predmet mesiaca 5/2022    PDF Tlačiť E-mail

Znenie modlitebnej knižky manželky Pavla Kinižiho Benigny

Znenie verného obsahu modlitebnej knižky Benigny sa zachovalo v druhom zväzku diela s názvom Régi magyar nyelvemlékek (Staré maďarské jazykové pamiatky), ktorý vydala Uhorská vedecká spoločnosť v roku 1840.

Originál modlitebnej knižky pre manželku slávneho vojvodcu Kinižiho bol napísaný v roku 1513, v kláštore založenej Pavlom Kinižim vo Vesprímskej župe v Nagyvázsonyi v dnešnom Maďarsku. Autor označený ako F.M patril do rádu Sv. Pavla Prvého Pustovníka, t.j. Pavlínov, mníšskeho rádu založenej v Uhorsku v 13, storočí. Rád pavlínov nie je totožný s rádom paulínov (paulánov), ktorý založil sv. František z Paoly okolo roku 1400.

Originál modlitebnej knižky napísaný na pergamene objavil medzi knihami novozámockého františkánskeho kláštora Ján Czech, hlavný sudca slobodného kráľovského mesta Ráb (Győr), ktorý knižku v roku 1834 opísal a vznikol tak tzv. Czehov kódex.