Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Nachádzate sa tu: Úvod | Predmet mesiaca | Archív predmetov 2013
Archív predmetov 2013
Aktuálny predmet mesiaca 1/2013   PDF Tlačiť E-mail

Dobová kolorovaná veduta Komárna

Dobová kolorovaná veduta Komárna

Na aktuálnej výstave múzea s názvom Rieka, ktorá živí a spája – Dunaj, môžu návštevníci vidieť kópie niekoľkých dobových rytín, ktoré zobrazujú rieku Dunaj s mestom Komárno. Naše múzeum vlastní farebný originál jednej z nich, ktorú Vám predstavíme ako predmet mesiaca január 2013.

Čítať celý článok...
 
Aktuálny predmet mesiaca 2/2013   PDF Tlačiť E-mail

Gotický jeden a pol ručný meč, prelom 13. a 14. storočia

Gotický jeden a pol ručný meč, prelom 13. a 14. storočia

Meče od svojho vzniku patrili k zbraniam symbolizujúcim spoločenský status a prestíž. Vyrábali sa s použitím najmodernejších technologických znalostí svojej doby, lebo kvalitný meč v sebe snúbil ako požiadavku tvrdosti, tak pružnosti, čo sa dosahovalo zváraním oceľových plátov rôznych vlastností.

Čítať celý článok...
 
Predmet mesiaca 3/2013   PDF Tlačiť E-mail

Predmet mesiaca marec

Čepiec

Čepiec bol súčasťou ľudového odevu, slúžil na pokrytie hlavy vydatej ženy. Vlasom vydatých žien sa pripisovala čarovná moc, preto ukazovať sa s nepokrytou hlavou sa neslušilo, dokonca sa zakazovalo. Vo väčšine prípadov čepiec pokrýval celý účes ženy, alebo aspoň jej zapletený a na temene hlavy zakrútený drdol.

Čítať celý článok...
 
Aktuálny predmet mesiaca 4/2013   PDF Tlačiť E-mail

Fajka typu "Café"

V 60. rokoch 20. storočia sa dostala do múzea spolu so súborom ďalších fajok od Júliusa Vágovitsa fajka typu Café. Tento predmet je v súčasnosti uložený v archeologickej zbierke múzea a patrí medzi unikátne nálezy fajok nášho múzea.

V Strednej Európe sa tento typ fajok s obľubou používal v prostredí kaviarní v 2. polovici 19. a 1. polovici 20. storočia. Fajky boli hromadne vyrábané, ich typickým znakom bola biela a rôzne odtiene bledosivej farby a rastlinná, geometrická, prípadne figurálna výzdoba ich povrchu. Vyrábali sa prevažne v Rakúsku, Čechách a v južnom Nemecku.

Čítať celý článok...
 
Aktuálny predmet mesiaca 5/2013   PDF Tlačiť E-mail

Výbavička na krst

Výbavička na krst

Narodenie dieťaťa – príchod nového člena do rodiny je očakávanou radostnou, ale i starosti plnou udalosťou.

Ženy do polovice 20. storočia rodili doma, začiatkom 20. storočia v kúte izby, v posteli ohradenej bohato zdobenou kútnou plachtou. Bábätko pred pokrstením nesmeli vyniesť z domu, aby ho bosorky neuniesli, dokonca do krstu nesmelo ostať samotné ani v dome, aby ho bosorky nevymenili. Termín krstu preto neodďaľovali, konal sa 2-3 dni po narodení dieťaťa - cez týždeň po omši, v nedeľu po litániách. Dieťa na krst niesla kmotra, matku zastupovala pôrodná baba. Krstná mať obdarovala svoje „krstňa“ ešte v kostole za oltárom – vsunula mu do vankúšika svätý obrázok a peniaz, alebo chlapcovi peniaz, dievčatku náušničky.

Čítať celý článok...
 
Aktuálny predmet mesiaca 6/2013   PDF Tlačiť E-mail

Pamätná tabuľka z príležitosti odhalenia Kossuthovej sochy v Nových Zámkoch

V priebehu druhej polovice 19. storočia sa zvyšoval záujem o dejiny a tradície. Popri osobnostiach pôsobiacich v našom regióne, ako János Fábian alebo Michal Matunák, mal leví podiel na popularizácii novozámockých dejín Kálmán Thaly, ktorý sa venoval predovšetkým kuruckému obdobiu dejín nášho mesta.

Čítať celý článok...
 
Aktuálny predmet mesiaca 7/2013   PDF Tlačiť E-mail

Keltský náramok

Ide o otvorený tyčinkovitý náramok odliaty z bronzu. Profilované, rovno zrezané pečatidlové konce má voľne preložené cez seba. Obe ramená sú od druhej polovice dĺžky zúžené opotrebovaním od častého používania, na povrchu ošúchané, čím sa stráca aj výzdoba. Pokračovanie ramien sa zdurene rozširuje a profilovane prechádza do pečatidlových koncov.

Vonkajší povrch náramku zdobí ornament v tvare plastických očiek ohraničených cikcakovitou líniou. Na niektorých miestach je ornament ťažko viditeľný.

Náramok bol odliaty z bronzu. Na jeho povrchu sú viditeľné stopy po dlhšom používaní a vrchná vrstva povrchu na viacerých miestach sa odlupuje. Má vysoký segmentový prierez. Priemer náramku je 5,9 cm. Jeho hrúbka sa pohybuje medzi 0,4 – 0,8 cm.

Čítať celý článok...
 
Aktuálny predmet mesiaca 8/2013   PDF Tlačiť E-mail

KulačPredmet mesiaca august

Kulač, iným názvom čutora je okrúhla, ploská nádoba na víno alebo na pálenku, vyrobená väčšinou z dreva, ale i z hliny a zo skla. Kým drevené kulače boli neodmysliteľnou časťou výstroja pastierov, sedliackych gazdov a furmanov, hlinené a sklenené kulače boli určené na použitie v interiéri alebo na dekoráciu.

Čítať celý článok...
 
Aktuálny predmet mesiaca 9/2013   PDF Tlačiť E-mail

Štátovka

5000 maďarských korún

Bankovky maďarskej koruny boli platobným prostriedkom aj povojnového maďarského štátu až do zavedenia meny pengő v roku 1926. Boli vydávané bankou.

Čítať celý článok...
 
Aktuálny predmet mesiaca 10/2013   PDF Tlačiť E-mail

Aktuálny predmet mesiaca

Ľudská sánka

Pri záchrannom archeologickom výskume v roku 1994 sa podarilo získať od robotníkov pracujúcich pri vyhlbovaní základov budovy na rohu Komárňanskej a Forgáchovej ul. v Nových Zámkov zaujímavý, a svojim spôsobom tajomný archeologický nález. Bola to ľudská sánka, ktorá podľa antropologický analýz patrila mužovi vo veku 30 až 50 rokov.

Čítať celý článok...
 
Aktuálny predmet mesiaca 11/2013   PDF Tlačiť E-mail

Medirytina

Dobytie Nových Zámkov Turkami v roku 1663

Čítať celý článok...
 
Aktuálny predmet mesiaca 12/2013   PDF Tlačiť E-mail

Kovová stavebnica Vašek

Od roku 1888, kedy si dal nemecký inžinier Gustav Lilienthal stavebnicu, až po rok 1904, kedy Jaromír Vancl, duchovný otec známej stavebnice Merkur, zhotovil svoju prvú stavebnicu, sa objavilo vo svete viac než 200 výrobcov rôznych polytechnických stavebníc. Jedným z nich, nemeckou stavebnicou Märklin, ktorá bola cenovo náročná a dostupná prakticky iba v nemeckom pohraničí, sa inšpirovali bratia Vašekovci, ktorý rozbehli okolo roku 1935 v Prahe malý závod na výrobu kovových stavebníc.

Čítať celý článok...