Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Predmet mesiaca apríl 2014    PDF Tlačiť E-mail

Nástenný kríž s korpusom – „krucifix“

Kríž je najznámejším a najvýznamnejším symbolom kresťanstva. Ako kresťanský symbol sa začal šíriť len koncom 4. storočia, po vláde rímskeho cisára Konštantína Veľkého. Vyvinul sa do rôznych podôb (napr. latinský kríž s predĺženou osou, rovnoramenný grécky kríž, dvojramenný apoštolský kríž, kríž sv. Antona v tvare X, kríž sv. Ondreja v tvare T, atď.).

Kríž sa skladá zo zvislého a horizontálneho brvna. Horizontálne ramená stelesňujú pozemskosť (spojenie ľudí na zemi) a vertikálne božskosť (spojenie zeme s nebesami, človeka s Bohom, ale i s peklom). Spočiatku sa zdobili drahokamami alebo rôznym rastlinným ornamentom.

Kríže s korpusom – s podobou ukrižovaného Krista sa rozšírili počas stredoveku. Nástenné závesné krucifixy v katolíckych domácnostiach sa objavili až v 18. storočí.

Vystavený drevený nástenný kríž s korpusom, tzv. krucifix

(z lat. cruci fixus – zavesený na kríži) – ako predmet mesiaca apríl - zobrazuje smútočnú udalosť Veľkého piatka: ukrižovanie a smrť Ježiša Krista, ktorý zomrel, aby vykúpil prvotný hriech ľudstva.

Korpus – mŕtve telo Ježiša je plnoplasticky opracovaná drevorezba. Jeho štíhle telo je pribité ku krížu tromi klincami, tŕňovou korunou ovenčená hlava je klesnutá na pravú stranu. Strednú časť tela zakrýva pekne upravená plachtička, uviazaná na ľavom boku. Zlatá a strieborná polychrómia korpusu je poškodená. Kríž je zdobený vyrezávaním a maľovanými ružami zlatej farby.