Skip to content
úzka obrazovka

široká obrazovka

Increase font size

Decrease font size

Default font size

prednastavená farba ružová farba zelená farba červená farba

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch - Thain János Múzeum Érsekújvár 

Hlavné menu

Úvodná stránka
O múzeu
Predmet mesiaca
Expozície
Výstavy
Zbierky
Knižnice
Aktivity
Návštevníci
Kompetencie
Kontakt
————————————————————————
Mapa webového sídla
————————————————————————
Archívna stránka
Nachádzate sa tu: Úvod

Vitajte na webových stránkach Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch.

Múzeum a vysunuté pracovisko vo Svodíne sú opäť otvorené   PDF Tlačiť E-mail

 
Predmet mesiaca máj 2020   PDF Tlačiť E-mail

Pamätná medaila k 30. výročiu oslobodenia

Dňa 26. apríla 1974 rozhodol Ústredný výbor Komunistickej strany Československa o založení pamätnej medaile s názvom „Pamětní medaile k 30. výročí národně osvobozeneckého boje našeho lidu a osvobození Československa Sovětskou armádou“. Popri príslušníkoch domáceho a zahraničného odboja (s vylúčením západného zahraničného odboja!) sa medaila udeľovala aj jednotlivcom a kolektívom so zásluhami na budovaní ozbrojených síl a všestranný rozvoj socialistickej spoločnosti. V praxi to znamenalo, že bola udeľovaná i členom Ľudových milícií, funkcionárom a pracovníkom KSČ, orgánom a organizáciám Národného frontu, jednotlivcom a pracovným kolektívom. Táto ideologicky jednostranná vyhranenosť bola dôvodom, prečo bola medaila v roku 1990 zrušená a jej nosenie v rámci ozbrojených zložiek zakázané.

Čítať celý článok...
 
Veľkonočná výstava   PDF Tlačiť E-mail

ĽUDOVO–UMELECKÁ A MUZEÁLNA VÝSTAVA JÁNA THAINA V NOVÝCH ZÁMKOCH POČAS VEĽKEJ NOCI V ROKU 1930

Na Veľkú noc v roku 1930 prekvapil Novozámčanov svojou výstavou Ján Thain, jeden zo zakladateľov novozámockého múzea. Výstava, ktorá bola otvorená v Kvetnú nedeľu, bola prierezom jeho dovtedajšej 15-ročnej výskumnej a zberateľskej činnosti, ktorú prvý krát prezentoval obecenstvu svojho rodného mesta práve formou výstavy. Tí, ktorí si myslia, že tých 1500 ľudí, ktorí si výstavu prišli pozrieť hneď v prvý deň jej otvorenia, si podávali kľučky v múzeu, sa mýlia. Táto podarená výstava sa totiž nekonala v novozámockom múzeu, keďže tá vtedy ešte neexistovala. Svoje brány otvorila až v roku 1936, teda šesť rokov po tejto výstave. Nepochybne aj táto skutočnosť pridala výstave na výnimočnosti, po ktorej sa čoraz viac hovorilo aj o nutnosti založenia múzea aj v Nových Zámkoch.

Čítať celý článok...
 
LIST Z ROKU 1930 VO VECI VEĽKONOČNEJ VÝSTAVY   PDF Tlačiť E-mail

V roku 1930 Muzeálna slovenská spoločnosť mala za sebou ešte len niečo cez tri a pol desaťročia svojej existencie, keďže bola založená v roku 1893 v Turčianskom Svätom Martine. Táto spoločnosť už pri svojom zrode bola ustanovená ako celonárodná vedecká a osvetová inštitúcia, ktorej cieľom bolo aj uchovávanie a sprístupnenie národného kultúrneho dedičstva. Slovenská muzeálna spoločnosť stála aj pri zrode Slovenského národného múzea, ktorého jadro vzniklo v Turčianskom Svätom Martine. Múzeum od svojho začiatku svojej existencie získavalo zbierky vlastivedného (etnografické, archeologické, historické, numizmatické, umelecko-historické, výtvarné, archívne a knižné) aj prírodovedného charakteru z celého územia Slovenska. Od roku 1927 pôsobil vo funkcii tajomníka Muzeálnej slovenskej spoločnosti Ján Geryk, ktorý sa onedlho stal aj správcom múzea.

Čítať celý článok...
 
VEĽKÁ NOC 2020   PDF Tlačiť E-mail

Cez tohtoročné veľkonočné sviatky v Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch pre celosvetovo náročnú a závažnú situáciu zapríčinenú celosvetovou pandémiou COVID-19 žiadnu výstavu neuvidíte, ( ako je tomu už od 10.3.2020 až do odvolania), ani sa u nás na ne duchovne nenaladíte počas tradičných veľkonočných tvorivých dielní. Za podobnými zážitkami sa teraz nevyberiete ani do nášho mesta, ani nepocestujete do iných kultúrnych inštitúcií.

Dovoľujeme si teda Vás  - virtuálnych návštevníkov a priateľov či fanúšikov  našej inštitúcie -  pozvať na cestovanie v čase, na cestu do minulosti. Pozrime sa spoločne trebárs na udalosti spred zhruba 100 rokmi! Ako to vyzeralo v Nových Zámkoch cez Veľkonočné sviatky presne pred 100 rokmi, nevieme, ale vďaka trom zbierkovým predmetov z pozostalosti Jána Thaina si dokážeme vytvoriť  celkom jasnú predstavu o tom, čo sa v Nových Zámkoch dialo na poli múzejníckom v roku 1930 a akú výstavu si mohli pozrieť nadšenci kultúry počas Veľkonočných sviatkov pred 90 rokmi.

Pomocou  dvoch zbierkových predmetov – dokumentárneho, písomného  charakteru – sa nám podarilo ako tak zrekonštruovať významnejšie kultúrne (presnejšie muzeálne) udalosti novozámockej Veľkej noci v roku 1930. Do Veľkej noci vám ich postupne na našich stránkach prezentujeme.

Prvý dokument – úradný list z korešpondencie Jána Thaina – bol ten, ktorý nás informoval o skutočnosti, že počas veľkonočných sviatkov v roku 1930 sa v Nových Zámkoch konala veľmi zaujímavá výstava, ktorá pútala pozornosť nielen širokej verejnosti, ale aj odborníkov – muzeológov vtedajšieho Slovenského národného múzea.

Druhý dokument – dobové periodikum Ujvári Ujság (Novozámocké noviny) takisto z 20. apríla 2020 nám porozpráva príbeh krásnej výstavy, ktorú pre Novozámčanov na Veľkú noc pripravil neúnavný a všestranný Ján Thain, tentoraz v úlohe národopisca a nadšenca ľudovej kultúry.

A hoci nie vo výstavných  priestoroch, ale v priestore virtuálnom sa na Vás rovnako tešíme! Zavítajte na našu stránku aj počas Veľkej Noci, aby ste spríjemnili chvíle sviatočné aj v duchu kultúrnej prechádzky do Novozámockej Veľkej noci 1930!

 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dopredu > Koniec >>

Stránka 1 z 9

Tento web používa známe „koláčiky“ (súbory cookies).
Ak chcete vedieť viac o týchto nenápadných „koláčikoch“, kliknite pre viac informácií.


Áno, rozumiem